chillersistemleri.com: Chiller Montajı

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak değişik bir kaynağa alma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan tülın kondanserde soğutulması ile çalışır. Elan sonra genleşme vanasından sabık tülın basıncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen likitnın üzerinden ısıyı alır alçrahat basınçta tül olarak kompresöre gelir, gene sışitatırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Akarsu soğutmalı chiller
Esir soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çalışır sorusuna karşılık bayılmak kucakin soğutma gruplarını ayrı ayrı karıştırmak gerekir.

Esir Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine için gruplandırılır. En yetişkin tefrik ise ısı deposunın ne olduğudur. Eğer ısı havaya ertelenmişyorsa atmosfer kaynaklı soğutma grubu, suya ertelenmişyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Esir soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu tülın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin atmosfer soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve yüce sıcaklıkta tül halindeki soğutucu rahatışsoy kondansere gönderilir. Fanlar bağışı ile batarya yüzeyinde atmosfer rahatışı katkısızlanarak ısı transferi gerçekleşir. Tül üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Akarsu Soğutmalı Chiller
Akarsu soğutmalı chiller soğutma sistemleri, atmosfer soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har tülı sutaş ile soğutur. Tülın soğutulması kucakin atmosfer soğutmalı bataryalar yerine sutaş kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değhizmettiriciler kullanılır.

Chiller ne çalışır diyenler kucakin sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında sutaş kaynağı ihtiyacının olduğunu izhar etmek gerekir. Akarsu kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi veya ölçünlü sutaş hattı olabilir. Akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek alanın kısıtlılığı, enerji maliyetlerinin önemli fakat sutaş maliyetlerinin bağan olduğu yerlerde kullanılır.

Akarsu soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine mevla olduğu kucakin soğutma istenen bölgeye en yakın şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ülküsel çözüm katkısızlamaktadır. Derya üstü araçlarının iklimlendirilmesi kucakin de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çalışır diyenler kucakin son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin aygıt hacmini minimize ettiği kucakin misil kapasitedeki chiller cihazına nazaran %65 elan bayağı hacim sağlamış olduğunı izhar etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma başarımındaki yükselme sebebi ile elan bağan yalıtım tüketimi yapar ve yüce başarım katkısızlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri başta yetişmek üzere, gıda ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik atmosfer depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanma alanına iyi chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi ne çalışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve hizmetletmeniz kucakin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden payanda alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir